MÜREKKEP & TONER

Sublimasyon mürekkepleri ink jet baskılar için inkjet printer’lar için kullanılan dispers boya mürekkepleridir. Doğada su bazlı tekstil baskıları için kullanılan standart boyaların alt mikron versiyonlarının dispersiyonlarıdır.

Sublimasyon mürekkebi,genellikle sıcak baskıda,boyanın yüzeye yapışmasını yükseltmek için ısıya transfer işlemini içermektedir. Mürekkebe uygulanan ısı dispers boya parçacıklarının katı durumdan gaz durumuna geçmesini sağlamaktadır. Bu durumda boya poly (ester) moleküllerini içeren yüzeylere yapışmaktadır. Mürekkep yüzeye tamamen nüfuz ederek su geçirmeyen veya kalın giyim için kalıcı bir bağ oluşturur.Isının bu uygulaması zengin renk kartelasını açığa vurmaktadır.

Bu boyalar polyester kaplı birçok yüzeyedeki işlemler için geliştirilmiştir.Bunlar;tekstil,metal,seramik,plastik ve diğer polyester kaplı ürünleri içermektedirler.

Bu işlem ayrıca, polyester/pamuk karışımlarında da yapılabilmektedir. (minimum 65% polyester, tercihen 85%),biraz akrilik ve naylon 6.6.

Sublimasyon mürekkebi uygulamaları iç dizayndan grafik dizaynına kadar olan uygulamalarda kullanılabilinir ve spor endüstrüsündeki spor giyiminde,spor ekipmanlarında ve t-shirtlerde de kullanılır.Ayrıca promosyona uygun birçok üründe de kullanılmaktadır.

Raf ömürü 12 aydır.


1 2